Ostatní články

Motýlek jako nadčasový módní doplněk

Motýlek je velmi často vnímán jako výsada pravých gentlemanů, která se hodí jen pro zvláštní příležitosti. Není tomu tak. Pánská móda a její trendy se neustále vyvíjí a časy, kdy byl motýlek využíván pouze pro formální události jsou již dávno pryč. Motýlek se stal v posledních letech velmi oblíbeným a stylovým doplňkem, a dočkal se velkého comebacku.

Historie motýlků

Samotná historie sahá až do 17. století, kdy si Chorvatští žoldnéři na své košile vázali ozdobné šátky, které připomínaly dnešní kravaty a motýlky. Brzy to od nich převzali i Francouzi, kteří si tento módní doplněk nejen oblíbili, ale stal se nedílnou součástí francouzského dvora. Na popularitě začal motýlek získávat nejvíce na počátku 19. století, kdy si jeho kouzlo zamiloval slavný anglický dandy Beau Brummel, který si připsal také zásluhu za prosazení obleků moderní doby. Jeho jméno bude už navždy spojeno se stylem a ušlechtilým vzhledem, které jsou rozhodně motýlkem reprezentovány. 

Ale vraťme se zpátky k motýlkům moderní doby.

Módní styl, který podtrhne vaši jedinečnost

Na trhu můžeme najít klasické vázané motýlky, ale i tzv. předvázané, díky kterým jejich nositelé dokáží během pár sekund vytvořit dokonalý a stylový doplněk. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Vázaný motýlek představuje historicky starší a formálnější podobu motýlka. Je tvořen jedním jediným kusem látky, případně disponuje sponou pomocí které lze upravit délku. Jeho šířka se pohybuje v nejširším místě okolo 7 cm a délka kolem 85 cm. Okraje jsou nejčastěji rovné, ale najdeme i okraje s mírnou špičkou nebo dokonce kulaté. 

Předvázaný motýlek je služebně mladší, zato se těší velké popularitě. Předvázaný motýlek má předem uvázaný uzel, jenž je přichycen na pásku nebo je připevněn sponou, která se připíná přímo na košili. Oproti tomu vázanému není složen z jednoho kusu, proto není vhodný pro formálnější události. 

Motýlek dodává eleganci každému outfitu a jeho nošení je jednoznačně důvod k obdivu. Ten, kdo si ho vezme k obleku, jím říká svému okolí: “jsem gentleman oplývající vysokým intelektem a kreativitou”. Pokud chcete svůj look trochu povýšit a nebojíte se vykročit z davu, bude se vám motýlek hodit i k běžnému dennímu outfitu.

Na co se zaměřit a na co si dát pozor? 

Nejčastějšm úskalím, které je spojováno s volbou motýlka, je jeho šířka. Při jeho vázání je důležité dávat pozor na to, aby délka motýlka odpovídala vnějšímu rozhraní obočí. Pokud bude motýlek splňovat toto kritérium, padne vám jako ulitý a bude působit symetricky. Dojem gentlemena samozřejte tvoří hlavně osobnost muže, ale rozhodně nic nezkazíte tím, když k motýlku přidáte ještě společenský kapesníček do saka. Pozor však na sladění barev. Nesnažte se za každou cenu všechno ladit do jednoho barevného odstínu. Mohlo by se totiž snadno stát, že budete působit spíše strojeně než jako elegantní gentleman.

Další důležitou věcí, na kterou si dejte pozor, je druh košile. Rozhodně neuděláte chybu, když sáhnete po košili s knoflíčky. Košile však musí mít vždy límec – díky němu totiž může váš motýlek teprve vyniknout!

Velikáni, kteří rovněž neodolali kouzlu motýlka.

Charlie Chaplin

Albert Einstein

Thomas Edison

Abraham Lincoln

Justin Timberlake

Karl Lagerfeld

a mnoho dalších.

Nezapomínejme ani na ženy, které očarovalo kouzlo společenského motýlka. Patří mezi ně například Marlene Dietrich nebo současná popová královna Rihanna.