Ostatní články

Manžetové knoflíčky pro opravdové gentlemany

Manžetové knoflíčky se staly oblíbeným pánským doplňkem, který zastává hned dvě důležité úlohy. Kde vlastně manžetové knoflíčky vznikly, jak je vybrat a jak je správně nosit? Ponořte se do světa elegance i vy a zjistěte více o úloze manžetových knoflíčků.

Funkce manžetových knoflíčků

Jak jsme již zmiňovali v úvodu článku, manžetové knoflíčky mají hned dvě úlohy. Tou první je jejich praktičnost – knoflíčky totiž spojují manžety na košilích.  Tou druhou je samozřejmě elegance. Manžetové knoflíčky vás reprezentují a uděláte s nimi dojem jak při formálních příležitostech, tak při těch neformálních.

Kde se manžetové knoflíčky vzaly?

První zmínky o těchto drobných pánských doplňcích se objevily již na počátku 13. století, kdy se začaly používat jako tzv. zakončení u rukávů. Dříve se však rukávy zakončovaly za použití ozdobených stuh. Až ke konci 17. století se však v Anglii a Francii začaly objevovat barevné knoflíčky vyrobené ze skla, které byly spojené drobným řetízkem. Zhruba touto dobou vznikl i název manžetové knoflíčky. Tento praktický a zároveň elegantní doplněk se těšil stále větší oblibě a v 19. století už se stal běžnou součástí každého gentlemana.

Druhy manžetových knoflíčků

Manžeta je vlastně zpevněný lem rukávu košile. Celkem existují 3 druhy manžet a dělí se podle tvaru, jaký mají u zápěstí nebo podle toho, zda jsou jednoduché či dvojité.

  1. kulaté manžety – u zápěstí mají zaoblený tvar
  2. Zkosené manžet – luxusní manžety, které jsou zkosené v úhlu 45 °.
  3. Francouzské manžety – dvojité – hodí se k luxusním košilím.

Manžetové knoflíčky jsou symbolem prestiže, elegance a životní filozofie.

Jak vybrat manžetové knoflíčky? 

Chystáte se na nějakou významnou událost jako je svatba, taneční, ples nebo jen chcete na své okolí dobře zapůsobit? V tom případě jsou pro vás manžetové knoflíčky tou správnou volbou. Jaké ale vybrat a čím se řídit? 

  • Prvním a zároveň nejdůležitějším krokem je výběr vhodné košile. Pro formální události je nejvhodnější košile s dvojitou manžetou naopak pro běžné denní nošení se bude nejlépe hodit košile s univerzální manžetou, která se těší velké popularitě.
  • Manžetové knoflíčky vybírejte podle toho, na jakou společenskou událost se chystáte. Do zaměstnání nebo k obchodnímu jednání zvolte matné a decentní knoflíčky. Pro ty významnější společenské události jako jsou svatby, taneční, plesy a nejrůznější oslavy by měla vaše volba padnout raději na ty okázalejší, výraznější kousky.
  • Nezapomínejte na tvar a barvu, která může při výběru hrát velmi významnou roli. Pokud nosíte stříbrné hodinky, které mají hranatý ciferník, zvolte stříbrné manžetové knoflíčky hranatého tvaru. Řídit se můžete i dalšími doplňky, které běžně nosíte – například prsten, opasková spona nebo řetízek.

Jak správně nosit manžetové knoflíčky?

Manžetový knoflíček prostrčíte skrz obě dírky manžetového rukávu tak, aby byla vidět na vrchní straně manžety jeho ozdobná část. Ze spodní části manžety je umístěný otočný kolík, který manžetu spojí a zároveň zajistí. Obezřetní byste měli být i při výběru svého saka, ze kterého by správně měla spodní část manžety vždy vyčnívat. 

Manžetové knoflíčky dodávají vašemu vzhledu značný půvab, a to jakožto pravý gentleman jistě oceníte!